Odpovědnost za úklid sněhu před domem

 
Víte, kdo odpovídá za úklid sněhu na chodníku a před domem?

Odpovědnost za úklid sněhu na chodníku nebo před budovou je v některých případech odlišná. Přečtěte si, jaké jsou skutečné rozdíly.

Sníh na chodníku v obci odklízí obec

Chodník je podle zákona součástí stavby komunikace, případně samostatnou stavbou, jež je součástí pozemku, na kterém se nachází. Protože je většina chodníků v obcích České republiky ve vlastnictví právě obcí, je právě jejich povinností zajistit odklízení sněhu. Stejně tak odpovědnost za nedostatečně odklizený sníh má obec.

Přístupový chodník k domu odklízí vlastník

Pozor ale na přístupový chodník k domu. Za ten vždy odpovídá jeho vlastník a ne vždy to bývá obec, jak by se někomu mohlo zdát. Pokud je chodník na pozemku obce, úklid sněhu zajišťuje obec. Pokud je na pozemku vlastníka domu, odklízení zajišťuje vlastník - soukromý majitel, firma, SVJ, bytové družstvo apod.

Schody do domu odklízí vlastník

Nejen schody do domu, ale také bezprostřední prostor před vstupem do něj, je plně v odpovědnosti majitele objektu. Za tento bezprostřední prostor je považován prostor, se kterým se dostane osoba při východu z objektu poprvé do kontaktu s kluzkým povrchem.

Nebezpečné případy může řešit státní správa

Ve výjimečných případech může některé akutní, závažné a obecně ohrožující situace, řešit státní správa, respektive technické služby města, hasiči apod. V případě extrémní sněhové kalamity může zasahovat dokonce i armáda. Není ale možné povolat subjekty státní správy na každou zasněženou střechu nebo chodník. Vlastník nemovitosti může požádat o pomoc, ale ta bude vždy individuálně vyhodnocena podle závažnosti rizika a ohrožení veřejnosti. Zpravidla vyjíždí k takovým zásahům pouze v akutních případech, které mohou bezprostředně ohrožovat lidské životy, zdraví nebo majetek občanů.

Subjekty státní správy se starají především o stav střech objektů a přístupových chodníků, které jsou ve vlastnictví obce, města nebo kraje. Odklízení sněhu nebo shazování rampouchů řeší především v místech, kde dochází ke kumulaci více osob - centrum města, školy, nemocnice, úřady apod.

 

zdroj: BOZP

Kontaktujte nás

Máte otázku? Chcete s námi cokoliv probrat? Nabízíme Vám nezávaznou schůzku a bezplatnou úvodní konzultaci.

kontaktujte nás