Ministerstvo kultury se začalo řídit heslem kvalita, ale vždy za nejnižší cenu

Vážení čtenáři našeho blogu. Dovolujeme si převzít slova pana Mgr. Petra Duchoslava, které psal pro Security magazín a s nimiž se plně ztotožňujeme.

Národní galerie nyní řeší velký průšvih s rozvázáním smlouvy s bezpečnostní agenturou ABAS. Špatně nastavené podmínky tendru na ostrahu budov NG vyústily ve skandální situaci, kvůli čemuž došlo k bezprecedentnímu kroku uzavření všech budov NG návštěvníkům a pochopitelně i zahraničním turistům.

Především vysoutěžená nejnižší cena může za to, že došlo k této situaci, a dost možná má pravdu ředitel NG Jiří Fajt, který prohlásil, že pracovníci ostrahy místo aktivní služby spali. Za tak nízkou odměnu, kterou dostávají, se jim však nelze moc divit.

Případ č. 2 - VZP zadala tendr na ostrahu své budovy v Ostravě. Kdo vyhrál? Překvapivě dodavatel, který nabídl nejnižší cenu - celých 49 korun na hodinu pracovníkovi ostrahy. To je hluboko pod průměrem minimální mzdy, která činí rozhodnutím vlády v letošním roce 66 korun za hodinu.Na otázky SECURITY magazínu, zda je u těchto ,,malých zakázek" vždy rozhodujícím kritériem nejnižší cena, odpověděl tiskový mluvčí VZP, že ano. Skandální, nesmyslné? Bohužel je to smutná realita.

Jak pak asi může vypadat kvalita odvedené služby například u NG, která schraňuje umělecké sbírky v hodnotě miliard korun? To není nic jiného než hazard. Poslanec Roman Váňa z ČSSD to shrnul lakonicky: ,,v bezpečnosti platí snad ještě vice než jinde, že nejsme tak bohati, abychom si mohli dovolit laciné služby. Bezpečnostni agentura ,,pod cenou" se nakonec sama může stát bezpečnostním rizikem." Nelze než souhlasit.

Na straně ministerstva kultury je pak jednoznačně chyba, že neumí nastavit kvalifikovaně výběrové řízení, při nichž se zohledňuje jediné kritérium, a tou je nejnižší cena. Pak se ministerstvo diví, jaký spor propukl mezi NG a bezpečnostní agenturou ABAS. Uvidíme, jestli se Daniel Herman přihlásí k zodpovědnosti. Ale jak známe tuzemskou politickou scénu, zřejmě jen těžko.

autor: Mgr. Petr Duchoslav pro Security magazín Sdílet na Facebooku

Kontaktujte nás

Máte otázku? Chcete s námi cokoliv probrat? Nabízíme Vám nezávaznou schůzku a bezplatnou úvodní konzultaci.

kontaktujte nás